Enerģijas marķējums (vai ES marķējums) ir sniedzis informātīvus datus par zemu enerģijas un ūdens patēriņu svarīgākajām sadzīves tehnikas ierīcēm kopš 1996. gada. Tas ir noteikts likumos un norādīts uz izstrādājuma gan veikalos, gan mazumtirgotāju interneta vietnēs.
Enerģijas marķējums ir paredzēts, lai patērētājam uzskatāmi parādītu ierīces energoefektivitātes datus, to labākai salīdzināšanai ar citiem produktiem.
Laika gaitā sadzīves tehnikai ir augusi izmaksu un energo efektivitāte. Šī iemesla dēļ ES marķējums tagad tiek atjaunināts.
Eiropas Savienība ir izdevusi pašreizējā enerģijas marķējuma obligātu atjaunināšanu šādām produktu kategorijām:
• Veļas mazgājamās mašīnas
• Veļas mazgājamās mašīnas-žāvētāji
• Ledusskapji / saldētavas
• Trauku mazgājamā mašīnas
Kopš 2021.gada marta etiķetei jābūt redzamai uz visās ierīcēs.
Kas tieši mainās energoefektivitātes klasēs?
Tas, patiesībā, ir diezgan vienkārši: parastās "Plus" klases, piemēram, A +++, A ++ un A +, tiek aizstātas ar vienotu enerģijas patēriņa skalu no A līdz G. Tiek saglabāta septiņu pakāpju krāsu skala. Tā kā tiek mainītas arī mērīšanas metodes, veco etiķeti nav iespējams konvertēt uz jauno. Ir iespējama tikai aptuvena informācija.
Pagaidām izmaiņas neietekmēs veļas žāvētājus, cepeškrāsnis un tvaika nosūcējus. Paredzams, ka tie tiks pārskatīti no 2022.gada, tāpēc ir pilnīgi iespējams, ka blakus A +++ žāvētājam atradīsiet C klases veļas mazgājamo mašīnu.
Eiropas ražotāju asociācija (APPLIA) izskaidro pārskatīšanas pamatojumu, termiņus, ražotāju un mazumtirgotāju pienākumus, jaunās ekodizaina prasības attiecībā uz resursu efektivitāti un pašu jauno enerģijas marķējumu. Patērētāji jaunās etiķetes ierīcēs redzēs tikai no 2021.gada 1.marta.
Ar pārveidoto enerģijas marķējumu tiek ieviesti daži satura jauninājumi:
Parasti uz visām enerģijas etiķetēm atradīsies QR kods, kas novirzīs uz ES produktu datu bāzi EPREL. Tur atradīsiet sīkāku informāciju par enerģijas marķējumu un attiecīgās ierīces izstrādājuma informācijas lapu.
Iepriekšējās Plus klases (A +++, A ++ un A +) vairs netiks piemērotas veļas mazgājamo mašīnu sektoram. Iespējamās energoefektivitātes klases būs no A līdz G.
Ūdens un elektrības patēriņš vairs netiks aprēķināts gadā, bet attiecīgi vienam ciklam un 100 cikliem.
Lai trokšņu līmenis dB (A) būtu saprotamāks, tiks ieviestas jaunas A-D trokšņa klases centrifūgas ciklam.
Līdzīgi kā uz visiem jaunajiem enerģijas marķējumiem, arī veļas mazgājamai mašīnai-žāvētājam būs QR kods, kas novirzīs uz ES produktu datu bāzi EPREL. Tur atradīsiet sīkāku informāciju par enerģijas marķējumu un attiecīgās ierīces izstrādājuma datu lapu.
Arī veļas mazgājamām mašīnām-žāvētājiem pieejamās energoefektivitātes klases būt no A līdz G.
Tiks pārskatīts viss šīs produktu grupas izkārtojums. Mazgāšanas un žāvēšanas zona un mazgāšanas zona ir parādīta pēc to mēroga, un to vērtības ir parādītas skaidrāk.
Ūdens un elektrības patēriņš vairs netiks aprēķināts gadā, bet attiecīgi vienam ciklam un 100 cikliem.
Lai trokšņu līmenis dB (A) būtu saprotamāks, tiks ieviestas jaunas A-D trokšņa klases centrifūgas ciklam.
Standartizācijas procesa ietvaros arī iepriekšējās" "Plus" "klases (A +++, A ++ un A +) trauku mazgājamajām mašīnām ir aizstātas ar vienotu skalu no A līdz G. Saskaņā ar iepriekšējo standartu, jaunā B energoefektivitātes klase aptuveni atbilst ierīcei ar A +++ -23%.
Nākotnē uz visām enerģijas etiķetēm parasti būs QR kods, kas novirzīs uz ES produktu datu bāzi EPREL. Tur atradīsiet sīkāku informāciju par enerģijas marķējumu un attiecīgās ierīces izstrādājuma datu lapu.
Turklāt, norādot trauku komplektu skaitu, tiek ieviestas jaunas reālākas prasības (piemēram, katliem). Tāpēc tagad vērtības šeit būs atšķirīgas, salīdzinot ar veco enerģijas marķējumu.
Ūdens un elektrības patēriņš vairs nebūs norādīts gada griezumā, bet ciklā vai 100 mazgāšanas ciklos.
Lai trokšņu līmenis dB (A) būtu saprotamāks, tiks ieviestas jaunas A-D trokšņa klases.
Arī uz ledusskapju un saldētavu etiķetēm būs QR kods, kas novirzīs uz ES produktu datu bāzi EPREL. Tur atradīsiet sīkāku informāciju par enerģijas marķējumu un attiecīgās ierīces izstrādājuma datu lapu.
Iepriekšējās plus klases (A +++, A ++ un A +) vairs netiks piemērotas dzesēšanas un sasalšanas ierīcēm. Tagad pieejamās energoefektivitātes klases svārstās no A līdz G. Jaunā A energoefektivitātes klase atbilst ierīcei ar A +++ - 60% saskaņā ar iepriekšējo standartu.
Tāpat kā iepriekš, elektroenerģijas patēriņš tiek norādīts gada griezumā.
Lai trokšņu līmenis dB (A) būtu saprotamāks, tiek ieviestas jaunas A-D trokšņa klases.
Arī uz vīna dzesētāja etiķetēm būs QR kods, kas novirzīs uz ES produktu datu bāzi EPREL. Tur atradīsiet sīkāku informāciju par enerģijas marķējumu un attiecīgās ierīces produkta datu lapu.
Iepriekšējās plus klases (A +++, A ++ un A +) vairs netiks piemērotas dzesēšanas ierīcēm. Pieejamās energoefektivitātes klases tagad svārstās no A līdz G.
Tāpat kā iepriekš, elektroenerģijas patēriņš tiek norādīts gada griezumā.
Lai trokšņu līmenis dB (A) būtu saprotamāks, tiek ieviestas jaunas A-D trokšņa klases.
Papildus mainītajām energoefektivitātes klasēm no 2021.gada 1.marta piemēro arī jaunu ekodizaina regulu. Tā nosaka videi draudzīgu izstrādājumu dizainu, rezerves daļu piegādi un ierīču pārstrādes un labošanas iespējas.
Mērķis ir samazināt sadzīves tehnikas ietekmi uz vidi visā tās kalpošanas ciklā.
Atklājiet mūsu pašapkalpošanās portālu, lai atrastu pareizās rezerves daļas jūsu ierīču remontam.